Golf Specials
May 302008
 

Jeffery Bryce Edmister from Painted Post, NY overcame a three shot deficit after Round 1 to win the Overall Boys Division of the New York State Junior PGA Championship at Leatherstocking Golf Course

Edmister trailed first round leader Jeff Baldetti from Skaneateles, NY by three strokes going into the final round. Edmister proved he was going to fight for the championship trophy by going out in even par 35 on the first nine holes. On the final nine, he eagled the 462 yard par 5 to offset two bogeys on the 11th and 12th holes. He also birdied the final hole to offset his bogey on the demanding par 3 17th hole. His determination lead to a even par 72-72 144 to win the Overall Boy’s Division by three shots over second place finisher Steve Quillinan Jr. from Troy, NY (71-76-147). Edmister, with his victory, earns an exempion into the 2009 New York State Junior PGA Championship. Edmister also won the Boy’s 15-18 Age Division and Joe Drummond from Pittsford, NY won the Boy’s 12-14 age division with scores of 85-77-162.

In the Overall Girl’s Division, Harin Lee from Bayside, NY defend her title by taking home the Champions trophy for the second consecutive year by posting scores of 78-78-156. Lee’s round was highlighted by three consecutive birdies on the par five 11th, the par three 12th, and the par four 13th which proved to the the margin of victory. Finishing in second place was Nicole Morales from Mount Kisco, NY with her scores of 81-78-159. Lee also won the Girl’s 15-18 Age Division and Morales won the Girl’s 12-14 Age Division. With Lee’s Victory in the Overall Girl’s Division, She again will earn an exempion into the 2009 NEwYork State Junior PGA Championship.

This event is conducted with the help of all four New York PGA Sections, Central New York PGA, Metropolitian PGA, Northeastern New York PGA, and Western New York PGA. Each section invites it’s top 15 juniors (ten boys and five girls) to compete in this event. Any junior interested in their PGA Section Junior Golf Program should contact their Section Office.

 


Boy’s 12-18 Overall Age Division


      Place  Name                      Representing       RD1 RD2 Total


      1st       Bryce Edmister        Painted Post, NY         72    72    144


      2nd      Steve Quillinan Jr.    Troy, NY                     71    76    147


      3rd      Chris Ferraro            Hurley, NY                  73    75    148


      4th      Jeffrey Baldetti        Skaneateles, NY           69    81    150


      5th      Michael Spiotta        Batavia, NY                 74    77    151


      6th      Kevin Burke             Elmira, NY                  75    78    153


      7th      Ryan Spady              Elmira, NY                  76    78    154


                  Kevin Jackson          Kirkville, NY               78    76    154


                  Josh Hamlett            Oakdale, NY                78    76    154


      10th    Ryan Simpson          Mechanicville, NY       80    75    155


      11th    TJ Sumigray             Amsterdam, NY           77    79    156


                  Joseph Macaluso      Clifton Park, NY         80    76    156


                  Bennett Linsky        Manhasset, NY            79    77    156


      14th    Ben Kircher             Pittsford, NY               76    81    157


                  Jonathan Renza        Cortlandt Manor, NY   79    78    157


                  David Morilla           Greenwich, CT             77    80    157


      17th    Bradley Krohl          Clifton Park, NY         79    80    159


      18th    Tyler McArdell        Baldwinsville, NY         82    78    160


                  Luke Feehan            Carmel, NY                  82    78    160


      20th    Matthew McCaffrey Albany, NY                  84    77    161


                  Taylor Brockway     Rome, NY                    76    85    161


                  Frank Amicizia        Northport, NY             82    79    161


      23rd    Joe Drummond         Pittsford, NY               85    77    162


                  Michael Curcio         Old Brookville, NY      81    81    162


      25th    Nicholas Longo        Schenectady, NY          84    79    163


      26th    Ryan Prinzo             Glenmont, NY             85    79    164


                  Michael Harrower    Batavia, NY                 81    83    164


                  Jason Morilla           Greenwich, CT             83    81    164


      29th    Mark Sabatino Jr      Mechanicville, NY       86    79    165


      30th    Ray Schuttenberg     Elmsford, NY               84    82    166


      31st     Peter Ballo               Stamford, CT               88    79    167


      32nd    Robert Feldman        East Greenbush, NY     87    81    168


                  Craig Esposito          Ithaca, NY                   77    91    168


      34th    Cameron McLaughlin                   Warsaw, NY    81      88    169


                  Pierce Terrance       Buffalo, NY                 86    83    169


      36th    Jonathan Lodge        Montrose, PA              88    83    171


                  Conor Press             Hampton Bays, NY      90    81    171


      38th    Brett Butler              Mexico, NY                 83    89    172


                  Troy Whittemore    Ithaca, NY                   81    91    172


      40th    Douglas Steen           Eden, NY                     92    84    176


 


Boy’s 15-18 Division


      1st       Bryce Edmister        Painted Post, NY         72    72    144


      2nd      Steve Quillinan Jr.    Troy, NY                     71    76    147


      3rd      Chris Ferraro            Hurley, NY                  73    75    148


      4th      Jeffrey Baldetti        Skaneateles, NY           69    81    150


      5th      Michael Spiotta        Batavia, NY                 74    77    151


      6th      Kevin Burke             Elmira, NY                  75    78    153


      7th      Ryan Spady              Elmira, NY                  76    78    154


                  Kevin Jackson          Kirkville, NY               78    76    154


                  Josh Hamlett            Oakdale, NY                78    76    154


      10th    Ryan Simpson          Mechanicville, NY       80    75    155


      11th    TJ Sumigray             Amsterdam, NY           77    79    156


                  Joseph Macaluso      Clifton Park, NY         80    76    156


                  Bennett Linsky        Manhasset, NY            79    77    156


      14th    Ben Kircher             Pittsford, NY               76    81    157


                  Jonathan Renza        Cortlandt Manor, NY   79    78    157


                  David Morilla           Greenwich, CT             77    80    157


      17th    Bradley Krohl          Clifton Park, NY         79    80    159


      18th    Tyler McArdell        Baldwinsville, NY         82    78    160


                  Luke Feehan            Carmel, NY                  82    78    160


      20th    Matthew McCaffrey Albany, NY                  84    77    161


                  Taylor Brockway     Rome, NY                    76    85    161


                  Frank Amicizia        Northport, NY             82    79    161


      23rd    Michael Curcio         Old Brookville, NY      81    81    162


      24th    Nicholas Longo        Schenectady, NY          84    79    163


      25th    Ryan Prinzo             Glenmont, NY             85    79    164


                  Michael Harrower    Batavia, NY                 81    83    164


                  Jason Morilla           Greenwich, CT             83    81    164


      28th    Mark Sabatino Jr      Mechanicville, NY       86    79    165


      29th    Peter Ballo               Stamford, CT               88    79    167


      30th    Robert Feldman        East Greenbush, NY     87    81    168


                  Craig Esposito          Ithaca, NY                   77    91    168


      32nd    Cameron McLaughlin                   Warsaw, NY    81      88    169


      33rd    Jonathan Lodge        Montrose, PA              88    83    171


      34th    Brett Butler              Mexico, NY                 83    89    172


                  Troy Whittemore    Ithaca, NY                   81    91    172


      36th    Douglas Steen           Eden, NY                     92    84    176


 


Boy’s 12-14 Division


      1st       Joe Drummond         Pittsford, NY               85    77    162


      2nd      Ray Schuttenberg     Elmsford, NY               84    82    166


      3rd      Pierce Terrance       Buffalo, NY                 86    83    169


      4th      Conor Press             Hampton Bays, NY      90    81    171


 


Girl’s 12-18 Overall Division


      1st       Harin Lee                 Bayside, NY                 78    78    156


      2nd      Nicole Morales         Mount Kisco, NY         81    78    159


      3rd      Alice Choi                Whitestone, NY           85    82    167


      4th      Annemarie Kissane  Albany, NY                  82    87    169


      5th      Ellen Oswald            New City, NY              85    85    170


                  Natalie Wisniewski   Williamsville, NY        84    86    170


      7th      Michelle Spiegel       Pittsford, NY               86    88    174


      8th      Bailey Cocca            Latham, NY                 88    88    176


      9th      Stephanie Bednar     Hudson, NY                 90    87    177


      10th    Megan Cahill            Auburn, NY                  94    84    178


      11th    Macy Raimo            Albany, NY                  95    89    184


                  Alexandra Wakefield              Fayetteville, NY    95      89    184


                  Kelly Birch              Ridgefield, CT              97    87    184


      14th    Pamicka Marinello   Williamsville, NY        98    87    185


      15th    Molly Nulty             Cortland, NY               96    92    188


      16th    Jenn Murphy            Clifton Park, NY         92  102    194


      17th    Katie Plain               Pittsford, NY               99    96    195


      18th    Morgan Gildersleeve Mattituck, NY           107  101    208


      19th    Lauren Petty            Baldwinsville, NY       110    99    209


      20th    Meghan Chura          Baldwinsville, NY       127  113    240


 


Girls 15-18 Division


      1st       Harin Lee                 Bayside, NY                 78    78    156


      2nd      Alice Choi                Whitestone, NY           85    82    167


      3rd      Annemarie Kissane  Albany, NY                  82    87    169


      4th      Ellen Oswald            New City, NY              85    85    170


                  Natalie Wisniewski   Williamsville, NY        84    86    170


      6th      Michelle Spiegel       Pittsford, NY               86    88    174


      7th      Stephanie Bednar     Hudson, NY                 90    87    177


      8th      Megan Cahill            Auburn, NY                  94    84    178


      9th      Macy Raimo            Albany, NY                  95    89    184


                  Alexandra Wakefield              Fayetteville, NY    95      89    184


                  Kelly Birch              Ridgefield, CT              97    87    184


      12th    Pamicka Marinello   Williamsville, NY        98    87    185


      13th    Molly Nulty             Cortland, NY               96    92    188


      14th    Katie Plain               Pittsford, NY               99    96    195


      15th    Meghan Chura          Baldwinsville, NY       127  113    240


 


Girl’s 12-14 Division


      1st       Nicole Morales         Mount Kisco, NY         81    78    159


      2nd      Bailey Cocca            Latham, NY                 88    88    176


      3rd      Jenn Murphy            Clifton Park, NY         92  102    194


      4th      Morgan Gildersleeve Mattituck, NY           107  101    208
       5th          Lauren Petty            Baldwinsville, NY     110          99            209 


Frank Ciarlo

Frank CiarloFrank Ciarlo hosts each Saturday morning on 104.5FM, The Team, ESPN Radio, getting your golf game set for the weekend. Find us on Google+